The Programme and Organizing Committee, chaired by Prof. Dr. Drago Dolinar (Department for Orthopaedic Surgery, University Medical Center, Ljubljana) and Prof. Dr. Monika Jenko (Institute of Metals and Technology, Ljubljana and MD-RI Institute for Materials Research in Medicine, Ljubljana) invite colleagues to attend and present their research work at the 6th International Symposium on Biomaterials and take this opportunity to report on their research work and ongoing projects at this international gathering of researchers from all over the world.
Težave z uriniranjem
Tanjši curek, kapljanje, prekinjanje, občutek nepopolnega spraznenja sečnega mehurja, pogosto uriniranje, napenjanje pri uriniranju so simptomi, ki opozarjajo na to, da morate obiskati urologa. Govorimo o simptomih spodnjih sečil in so ena najpogostejših kliničnih težav starejših moških. Težave so pogostejše in bolj izrazite pri starejših, v zadnjih letih pa se pojavljajo tudi pri mlajših moških.
Ne dolgo nazaj smo za vse težave krivili prostato, ki leži tik pod sečnim mehurjem, z leti raste in posledično zapira sečnico. Danes je jasno, da poleg prostate na težave vplivajo še drugi vzroki. Rak sečnega mehurja, rak prostate, zapora v sečnici, vnetje prostate, vnetje sečil, kamen v spodnjih sečilih, nočna mikcija, prevelika aktivnost mišice sečnega mehurja…, vse te vzroke je potrebno izključiti, preden lahko bolniku predpišemo ustrezno terapijo.
Vsak moški, ki ima težave pri uriniranju, potrebuje pregled pri urologu. Z bolnikom se natančno pogovorimo, opravimo klinični pregled prostate skozi zadnjično odprtino in naročimo preiskave. Zelo pomembne preiskave so ultrazvok trebuha – z oceno zastanka urina v sečnem mehurju po uriniranju, pregled krvi za PSA, pregled urina in uroflow – objektivna ocena pretoka urina. Z omenjenimi preiskavami dobimo zelo dober vpogled v resnost težav, ki jih ima bolnik, in v ozadje, ki vpliva na simptome. Nemalokrat se za blagimi težavami pri uriniranju skriva zelo resna bolezen.
Za ocenjevanje simptomov, ki jih ima bolnik, nam je v veliko pomoč vprašalnik IPSS (The Internatinal Prostate Symptom Score). Vprašalnik je sestavljen iz sedmih vprašanj, ki se nanašajo na simptome in enega vprašanja, ki se nanaša na kvaliteto življenja. Bolnik oceni stanje s točkami od 0 do 5. Točke se na koncu seštejejo in dobimo rezultat, kako močno simptomi vplivajo na bolnikovo življenje. Če bolnik doseže 1-7 točk, govorimo o blagih simptomih, 8-19 o srednje hudih simptomih in 20-35 o zelo hudih simptomih.
V veliko pomoč so nam tudi dnevniki uriniranja. Bolniki si nekaj dni natančno beležijo frekvenco uriniranja in količino izločenega urina.
Urolog pregleda izvide in oceni, ali bolnik potrebuje zdravljenje. V začetni fazi poskušamo simptome omiliti brez uporabe zdravil. Bolnik prejme natančna navodila, ki blagodejno vplivajo na simptome. Če to ne pomaga, bolnikom predpišemo zdravila. Na voljo imamo več različnih zdravil, ki delujejo na različnih prijemališčih in so zelo učinkovita. Lahko jih uporabljamo tudi v različnih
kombinacijah. Če tudi zdravila nimajo učinka, bolnike operiramo. Z različnimi kirurškimi tehnikami razširimo sečno cev v predelu prostate in tako omogočimo boljši pretok seča.
Za preventivo vam svetujem, da se izogibajte prekomerno začinjenim jedem in prevelikemu vnosu kofeina. Skrbite za primerno hidracijo preko celega dneva, zvečer omejite vnos tekočin. Izogibajte se stresu in se poskušajte veliko gibati.
Avtor: asist. Simon Hawlina, dr. med, FEBU, specialist urolog
Strokovni kader urološke ambulante
Specialist urologije
asist. Simon Hawlina, dr. med.
Specialist urologije.
-
Več / Manj
Študij medicine je končal leta 2003 na Medicinski fakulteti v Ljubljani. S specializacijo iz urologije je začel leta 2004 v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana in jo zaključil leta 2010 s pohvalo. Opravil je evropski izpit iz urologije (Fellow of EBU) in je član združenja EAU (European Association of Urology). Redno se udeležuje strokovnih srečanj in se nenehno dodatno izobražuje v tujini. Leta 2014 se je izobraževal v Belgiji, kjer je pridobil znanje o minimalno invazivni kirurgiji. Leta 2016 se je v Angliji dodatno izobrazil na področju robotske kirurgije.
Od leta 2006 je del transplantacijske ekipe v mreži Slovenija transplant. Ves čas stremi k uvajanju novitet v kirurgiji urotrakta. Kot del ekipe je v klinično prakso uvedel mnogo novih kirurških metod in tako izboljšal kakovost zdravljenja uroloških bolnikov. Ves čas raziskuje in uči mlajše rodove zdravnikov kot asistent na Medicinski fakulteti. Je oče dveh otrok, del velike zdravniške družine, predan športnik, ki se zaveda, kako težko je uskladiti družinsko življenje, službene obveznosti in spočito telo za doseganje najboljših rezultatov pri zdravljenju svojih bolnikov.
Izjemno strokovno znanje, tehnična dovršenost, umetniško oko ter predanost in razumevanje bolnikov mu to tudi omogočajo. Je oče dveh otrok, del velike zdravniške družine, predan športnik, ki se zaveda, kako težko je uskaditi družinsko življenje, službene obveznosti in spočito telo za doseganje najboljših rezultatov pri zdravljenju svojih bolnikov.